Plazma czy LED?

Telewizory plazmowe ponad dziesięć lat temu szturmem podbiły rynek dzięki temu, że były płaskie w porównaniu do telewizorów kineskopowych, a jednocześnie oferowały doskonały obraz. W ówczesnych czasach możliwość powieszenia telewizora na ścianie była wielką nowością i pozbawione sporych rozmiarów kineskopów “plazmy” zawładnęły sercami klientów. Dziś to telewizor LED jest jest rozwiązaniem innowacyjnym pod względem kształtu. Pytanie czy pozostałe jego zalety pozwolą mu zdobyć taką popularność jaką niegdyś cieszyły się “plazmy” i czy przewyższa je technologicznie? Poniżej znajduję się porównanie technicznych aspektów oraz parametrów telewizorów LED oraz plazmowych. Powinno ono pomóc podjąć decyzję tym stojącym przed wyborem “plazma czy LED?”.

Czerń telewizorów LED i “plazm”
Telewizory plazmowe szczyt swojej popularności mają już za sobą i są obecnie produkowane tylko przez kilka firm, w niewielu wariantach. Zostały one wyparte przez rozwiązania oparte na LCD, które cechują się większą jasnością i mniejszym poborem mocy. Maja one ponadto szersze spektrum zastosowań, w związku z możliwością produkcji ich w wielu różnych rozmiarach, w tym bardzo małych, co jest niemożliwe w przypadku “plazm”. Mimo to telewizory plazmowe cechowały się od zawsze lepszym odwzorowaniem kolorów oraz głebią czerni. O ile udoskonalenie ekranów LCD pozwoliło na rywalizacje na gruncie jakości kolorów to jednak czerń była ich słabą stroną. Telewizor LED jako pierwsze rozwiązanie oparte na LCD pozwoliło jakościowo doścignąć głębię czerni telewizorów plazmowych. Możliwość wygaszania diod podświetlających w obszarze gdzie wyświetlany jest ciemny punkt obrazu było technologicznym przełomem. Rozwiązanie to jest obecnie dostępne w telewizorach LED z tylnym podświetleniem całego ekranu – backlit LED.

Jasność
Na gruncie jasności obrazu telewizory LCD od momentu ich pojawianie się na rynku zdecydowanie wiodły prym nad plazmowymi odpowiednikami. Co prawda nowsze generacje “plazm” oferowały coraz to wyższą jasność obrazu, jednak wprowadzenie podświetlenia diodowego w zasadzie zdeklasowało je.

Pobór prądu
Spory pobór mocy przez telewizory plazmowe od zawsze był ich słabą stroną. O ile kiedyś, przy braku alternatyw, chcąc cieszyć się najlepszym dostępnym obrazem “plazma” była jedyną opcją, dziś można już wybrać mniej energochłonny ekran. Telewizor LED oferuje zdecydowanie mniejszy pobór prądu gwarantując przy tym zachowanie parametrów obrazu a w niektórych przypadkach je przewyższając. Prym jeżeli chodzi o energooszczędność wiodą modele z podświetleniem tylnym (backlit LED).

Reklama

Dodaj komentarz

Musisz zalogowany aby opublikować komentarz.